Міністерство культури України в рамках проведення Року культурної спадщини започатковує великий соціально-культурний проект «Малі міста – великі  враження». Він покликаний показати значний культурний спадок невеликих міст та містечок нашої держави, а також залучити можливості децентралізації для перетворення невеликих населених пунктів на самостійні  адміністративні одиниці з власним культурним ресурсом.

Реформа  децентралізації та процес об’єднання громад заклали основи передачі на місця фінансових та адміністративних можливостей. Нарощування соціально-економічної міці громад в контексті розбудови інфраструктури, вирішення нагальних потреб людей поставило нове питання: а що далі? Відповідь проста: в епоху постіндустріальної економіки актуальним стає розвиток культури та людського потенціалу. Причому йдеться не про традиційне уявлення про культурне надбання, а про пошук та розробку «родзинки» кожного місця і міста. А тут потрібна політична воля і готовність влади змінити власне сприйняття території.

Проект «Малі міста – великі  враження» - саме про таку «родзинку». Наприкінці 2017 року Мінкультури оголосило конкурс культурних проектів регіонів і отримало 158 заявок. В результаті обговорення та відкритого захисту були обрані 8 основних проектів, які влітку поточного року перетворяться у своєрідні культурні стартапи.

 

Календар проекту такий:
Дата

Місто проведення

Назва проекту

09 - 13.05.2018

Славутич,

Київська область

Фестиваль 86 - Славутич

25-27.05.2018

Тростянець,

Сумська область

Фестиваль «Чайковський Fest»

01-03.06.2018

Вилкове,

Одеська область

Фестиваль «Дунайські гостини»

15.04 -08.06.2018

Тульчин,

Вінницька область

Відкриття «Леонтович арт кварталу» із встановленням просторової інсталяції «Мелодія Щедрик»

Червень – вересень 2018

Шарівка,

Харківська область

Культурний хакатон

15.07 – 05.08.2018

Чугуїв,

Харківська область

Міжнародний рєпінський пленер у м. Чугуєві

14 – 15.09.2018

Гадяч,

Полтавська область

Фестиваль молодих сучасних театрів

з 16.09.2018

Острог,

Рівненська область

Культурний барбакан – відкриття проекту

За задумом, визначені проекти сприятимуть не лише демонстрації спадщини регіонів, а й дадуть поштовх розвитку туристичної індустрії. Відтак, розвиватиметься малий та середній бізнес, традиції місцевості та освіти. Культурна спадщина увійде у щоденне життя громадян і формуватиме обличчя регіону для світу.  

Проект проходить під патронатом Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана. Коментуючи його важливість, Глава Уряду відзначив, що конкурс проектів вже став прикладом та свідченням бажання регіонів та громад розвивати економіку територій за допомогою культурних інновацій. «Ми повинні забезпечити методичний супровід та підтримку в реалізації проектів, які мають стати яскравим прикладом розвитку культурної економіки територій та презентувати всьому світу нашу культуру, залучаючи туристів відвідати країну та яскраві події», - зазначив Володимир Гройсман.

«Більшість малих міст України  -  це справді унікальні осередки  культури та історії нашої країни. У світі ми знаємо  багато вдалих прикладів, коли саме завдяки розвитку  культури ці міста ставали відомими на увесь світ, - додав зі свого боку Міністр культури України, Народний артист України Євген Нищук. - Україна готова змінюватись, і українці усвідомлюють, що саме культура є фундаментом перетворень у державі».  

 

Характеристика проектів-переможців конкурсу:

 

Фестиваль 86 - Славутич 

Фестиваль пропонує по-іншому сприймати саме місто і переосмислити Чорнобильську спадщину. Кінопрограма фестивалю формується з документального кіно на тему урбаністики, енергетики, екології. Унікальна історія і ландшафт Славутича, його наближеність до Чорнобильської АЕС тісно переплетені з темами заходу.  

Фестиваль «Чайковський Fest»

Фестиваль «Чайковський Fest» у місті Тростянець Сумської області. Це вже добра традиція - проводити Дні Петра Чайковського у місті, грати концерти класичної музики, показувати український період життя геніального композитора. Події проводяться просто неба - у фортеці "Круглий двір", яка має унікальну акустичну чашу.  

Проект «Дунайські гостини»

Фестиваль «Дунайські гостини» у місті  Вилкове. Формат проведення заходу – пригостити гостей розмаїттям місцевої кухні, де переплелися традиції багатьох народів південно-східної Європи. Гасло фестивалю - «Мандруй зі смаком!». Участь в ньому візьмуть місцеві фермери, які спеціалізуються на вирощуванні полуниці, рису, винограду і, звісно, риби.  Кожне господарство – у своїх костюмах, зі своїми символами. За планом, фестиваль допоможе включити в регіональні стратегії розвитку туризму гастрономічний компонент.

«Леонтович Арт квартал»

Фестиваль «Леонтович Арт квартал» в Тульчині – спроба перетворити батьківщину відомого композитора Миколи Леонтовича на картинну галерею і велику мистецьку майстерню, в якій зберуться митці зі всіх регіонів України. Тут будуть писати мурали, робитимуть просторові інсталяції «Мелодії пісні Щедрик».  

Проект «Культурний хакатон»

Проект «Культурний хакатон» - створення  конкурентоспроможного  комплексного  культурно- туристичного  продукту на базі палацо-паркового комплексу  «Садиба»  та ландшафтного парку села Шарівка Харківської області. За планом, такий захід дозволить відкрити нові туристичні маршрути, культурно-освітні та рекреаційні  локації.  

Проект Міжнародний Рєпінський пленер

Проект Міжнародний Рєпінський пленер в Чугуєві – на батьківщині художника Іллі Рєпіна. Місто має велику сучасну картину галерею, аналогів якої немає навіть у Києві. Пленер має привабити живописців не тільки Слобожанщини, а й усього світу.  

 

Фестиваль молодих сучасних театрів

Фестиваль молодих сучасних театрів у Гадячі. Саме тут мати Лесі Українки, поетеса Олена Пчілка, створила український дитячий театр, писала п’єси для дітей. Традицію розвитку дитячої театральної творчості відновлять цього року. Мультикультурні майданчики на території місцевого парку та навколо нього, наповнені подіями та враженнями, будуть манити та запрошувати шанувальників театрального мистецтва. Центр міста перетвориться на суцільний театральний майданчик. Гості отримають незабутні враження і головне - бажання більше дізнатися про історію міста.

Культурний барбакан

Завершиться мистецький марафон малих міст проектом «Культурний барбакан» у місті Острог – стольному граді древнього роду князів Острозьких. Сьогодні в місті відроджується перший у Східній Європі вищій навчальний заклад – Острозька Академія.  Острог став осередком життя молоді з усієї України. Тож проект «Культурний барбакан» передбачає, серед іншого, порятунок від руйнування пам’ятки архітектури національного  значення другої половини XV-початку XVI ст. -  Татарської надбрамної вежі, де можна облаштувати глядацькі і виставкові площі на манер обхідних галерей.

«Культурний барбакан» слугуватиме і громадським простором для спілкування, що дозволить налагодити комунікацію між різними соціальними та культурними пластами громади. Зруйновані стіни вежі пропонується відновити візуально у спеціальній техніці, що дозволятиме бачити їх лише у вечірній час завдяки спеціальній підсвітці. Це створить мотивацію туристу залишитись в місті на ніч, аби стати свідком вечірньої  світлової атракції.