20-24 червня в с. Шарівка Харківської області відбувся фестиваль "Культурний ХАКАТОН", який увійшов у вісімку переможців із 158 проектів конкурсу "Малі міста - великі враження", ініційований Міністерством культури України і підтриманий Урядом для впровадження пілотних культурних стартапів, що пов'язані із культурною спадщиною.

 

Протягом чотирьох днів архітектори, художники, урбаністи, працівники музеїв, креативники, дизайнери, спеціалісти у сфері туризму та гостинності продукували креативні ідеї, які могли б вдихнути друге життя в Шарівський палац і перетворити його в новий, сучасний, цікавий простір. Усього було представлено 11 ідей, дві з яких розділили головний приз хакатону - нагороду в розмірі 10 000 грн.

Серед заявлених тем: «Музей світла», «Комуна Бориса Зеніна», «Центр нематеріального мистецтва та освіти», «Арт-резиденція», Освітній  центр «Сімейний дім», «Glamping», «Творчі майстерні», «Музей-аптека» та ін.

До складу журі увійшли: художник Роман Мінін, директор Асоціації дизайнерів-графіків «4-й блок» Олег Петровський, професор кафедри графічного дизайну Харківської державної академії дизайну та мистецтв Олег Векленко, директор ТОВ «Інститут Харківпроект» Юрій Спасов, бренд-стратег і бізнес-консультант Аліна Зубкова, дизайнер Юрій Ринтовт, співзасновник платформи «Гараж-хаб» Платон Дмитрієв.

Переможцями «Культурного хакатону» стали Надія Величко («Музей світла») і Лілія Чорна («Центр нематеріального мистецтва та освіти»).

“Це і вітражне заскління веранд палацу, і його підсвічення, проекції на весь ансамбль, кінотеатри під відкритим небом, лазерні шоу... —  розповідає про свій проект Надія Величко. — У теплицях палацу передбачається реконструкція, і там можна облаштувати проекційний музей світового мистецтва —  це коли картини не треба везти здалеку. Натомість створюються проекції — складні анімаційні фільми, які вже самі по собі є творами мистецтва. До прикладу, у такому музеї можна буде побачити не тільки Мону Лізу, а й короткий фільм про історію її створення, автора тощо”.

“Мій проект передбачає освітні, художні, фестивальні події, які використовують простір, музику, театр… На практиці це виглядає як візуальні проекції, 3D-мепінг, аудіовистави, скульптури з льоду, арт-об'єкти з насіння рослин, яке проростає, тощо. …Усе це зможе наповнити це місце життям, але не порушить і не зачепить ні архітектурної частини, ні природного ландшафту. Це мистецтво з повагою до навколишнього середовища”, —  пояснила свій проект Лілія Чорна.

Також 23 і 24 червня в рамках "Культурного хакатону" відбувся масштабний  арт-фестиваль. Протягом двох днів відкрили парк скульптур, провели майстер-класи з кераміки та дизайну, художній пленер, культурно-історичний квест «Таємниця Шарівського парку».

Усередині замку відбулася виставка сучасного плаката «Екологія культури» і театралізований перформанс «Святковий бал». Крім того, Шарівська садиба ще отримала свій  QR-код, сканувавши який, можна отримати посилання на розширену інформацію про історію та архітектуру маєтку шістьма мовами: українською, англійською, французькою, німецькою, китайською та російською. 

У фіналі фестивалю на сцені поблизу замку відбулися концерти, де можна було почути різні твори —  від класики до сучасності. Так, оркестр Харківського Національного академічного театру опери та балету представив програму «Світові оперні хіти», Сумський академічний театр музичної комедії виконав старовинні вальси, арії з відомих оперет, агретинське танго. Також виступили оркестр «Слобожанський», секстет «Ша Попова», Вета Казакова.  А у самому Шарівському замку акртисти балету станцювали полонез Чайковського.

Для дітей облаштували дитячий та спортивний майданчики, організували творчі заняття. Так, вихованці арт-лабораторії «DARVINA16» малювали Шарівський замок та створювали його макети з картону. Учні Чугуївської дитячої художньої школи ім. І.Ю. Рєпіна провели художній пленер.

Шарівський палац буде відновлено не лише за рахунок реставрації. Проекти-переможці хакатону, а також усі напрацьовані творчі ідеї будуть втілені згодом, перетворивши палац на сучасний креативний простір.  

 

Tags: